一寸法師 Isunbóši (Paleček)

31. května 2014 v 14:11 | Lady Malande |  Kouzla, dobré a zlé síly, nadpřirození hrdinové
一寸法師 Isunbóši (Paleček)
Před dávnými časy žil na jednou místě jeden muž se svou ženou a oba se měli moc rádi. Neměli žádné děti, ale tolik po nějakém toužili, že říkali, že by stačilo i děťátko velké jako koneček prstu. Jednoho dne šli do svatyně božstev Sumijoši a modlili se z celého srdce: ,,Sumijoši-sama, dejte nám, prosím, dítě, i kdyby nemělo být větší než koneček prstu."
Stalo se, že za deset měsíců se jim narodilo roztomilé děťátko. Bylo ale tak maličké, že nepřesahovalo právě koneček prstu. Nazvali ho proto Issunbóši, Paleček. Vychovávali ho s láskou, ale jak čas běžel, Paleček nevyrostl ani o píď. Jednoho dne se rozhodli, že mu dají jehlu místo meče a pošlou ho pryč z domu. Paleček se s tím musel smířit, vzal si od matky misku rýže a jídelní hůlky a vydal se na cestu. Nasedl do misky jako do člunu, hůlky použil jako vesla a zamířil k hlavnímu městu. Po mnoha a mnoha dnech konečně dorazil do císařova sídla. Chodil sem a tam a za chvíli se zastavil před velkým honosným domem. Vešel do vstupní haly a co nejhlasitěji zakřičel: ,,Promiňte, prosím! Promiňte, prosím!"
Lidé z domu si říkali, co to slyší za podivný hlas, a šli se podívat, kdo to může být. Uviděli droboučkého klučinu, který stál pod srovnanými dřeváky.
,,Chlapečku, tos byl ty, kdo tady teď volal?"
,,Ano, já. Říkají mi Paleček. Rodiče mě poslali do světa. Vzali byste mě, prosím, do vašeho domu?"
Lidem se Paleček líbil a rozhodli se, že se o něj postarají. Paleček byl sice malý, ale velmi chytrý. Na cokoli se ho zeptali, to hned věděl, a brzy ho měl každý rád a volali na něj: ,,Palečku, Palečku."
Obzvláště pánova dcera si ho velmi oblíbila. Jednoho dne ho vzala s sebou a šli se pomodlit k bohyni Kannon. Na zpáteční cestě potkali dva čerty oni. Čerti se už chystali vrhnout na dívku, když Paleček vytasil od pasu jehlu, zamával s ní a vykřikl, jak nejsilněji mohl: ,,Nevím, kdo si myslíte, že jsem. Nu, tak já jsem Paleček a doprovázím pánovu dceru na pouť k božské Kannon!"
Na čerty to neudělalo žádný dojem a jeden z nich Palečka bez okolků spolknul. Paleček byl tak malý, že se mohl v žaludku snadno pohybovat. Šermoval svým mečem kolem sebe, tančil po celém žaludku a píchal do něj. Čerta bolest tak zaskočila, že Palečka vyplivl ven. Druhý čert ho popadl a chystal se ho rozmáčknout, ale Paleček se vysmekl a skočil mu do oka. Okem projelo ostré bodnutí Palečkova meče, čert zařval a spolu se svým kumpánem se sebrali a utekli. Paleček se vrátil k dívce, která stála celou dobu stranou a třásla se strachy, a vykročili k domovu. Jen co ušli pár metrů, spatřili u cesty upuštěné kladívko. Dívka je sebrala a Paleček se zeptal, k čemu to je.
,,Tohle je kouzelné kladívko. Můžeš si přát, co budeš chtít, a když s ním uhodíš, dostaneš to."
,,Tak s ním uhoď, prosím, a přej si, abych vyrostl."
Dívka zamávala kladivem a zavolala: ,,Zvětšuj se, zvětšuj se."
K jejich překvapení se Paleček začal zvětšovat a zvětšovat, až z něj byl pěkný urostlý samuraj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist